Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
VGTU siekia leisti kokybiškus pasaulinio lygio mokslo žurnalus
![VGTU siekia leisti kokybiškus pasaulinio lygio mokslo žurnalus](https://naujienos.vgtu.lt/images/883/44/2/1_1/zurnalai_11.jpg)
2017-03-24
VGTU siekia leisti kokybiškus pasaulinio lygio mokslo žurnalus
Mokslo žurnalų leidyba sparčiai modernėja, tarptautiniu mastu vykstantys pokyčiai verčia visus mokslo žurnalus pasitempti ir siekti aukščiausių standartų, nes stovintiems vietoje gresia atsidurti mokslo komunikacijos užnugaryje ir išnykti. Siekdama išsiaiškinti, kurie žurnalo požymiai yra svarbiausi autoriams, renkantiems žurnalą savo publikacijai, Nature Publishing Group (nuo 2016 m. Springer Nature – viena didžiausių akademinių leidyklų pasaulyje) kasmet atlieka autorių apklausas. Apklausų rezultatai (2014, 2015) rodo, kad tarp esminių veiksnių, pagal kuriuos autoriai pasirenka žurnalą, recenzavimo kokybė yra svarbesnė nei citavimo indeksas (impact factor).
Siekiant, kad Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) leidžiami žurnalai atitiktų jais pasitikinčių mokslininkų, autorių lūkesčius, VGTU žurnalų redaktoriams buvo organizuotas praktinis seminaras recenzavimo tema. Jame tarptautinėje akademinėje bendruomenėje gerai žinoma ir vertinama ekspertė iš Didžiosios Britanijos Irene Hames* supažindino su mokslo žurnalų leidyboje vyksiančiais pokyčiais ir su tuo susijusiais neišvengiamais iššūkiais. Vienos dienos seminare redaktoriai ne tik sužinojo, kaip efektyviai organizuoti savo darbą, bet ir kaip rekomenduojama spręsti įvairias situacijas, kurių pavyzdžiai seminare dalyvavusiems redaktoriams buvo pateikti kaip užduotys. Aktyvioje diskusijoje buvo ieškoma būdų, kaip sustiprinti žurnalo reputaciją tarp mokslininkų, kad jie noriai bendradarbiautų ir būtų autoriais bei recenzentais. Nemažai dėmesio buvo skirta redakcinės kolegijos sudarymo ir bendradarbiavimo principams aptarti, redakcinės kolegijos darbui organizuoti.
Šis praktinis seminaras puikiai pratęsė kovo 20 dieną vykusią diskusiją „Mokslo žurnalo recenzavimo kokybė – ar galima išmatuoti?“, kurios vienas iš rengėjų buvo VGTU.
* Irene Hames dirba su mokslo žurnalais ir knygomis daugiau nei 30 metų, iš kurių 20 metų ėjo didelio tarptautinio mokslo žurnalo vykdomosios redaktorės pareigas. Irene Hames taip pat yra knygos „Recenzavimas ir rankraščių tvarkyba mokslo žurnalų leidyboje“ autorė.