Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Strategija Tarptautinėje Organizacijoje – Nuo ko pradėti? CSC kompanijos patirtis
2015-12-07
Strategija Tarptautinėje Organizacijoje – Nuo ko pradėti? CSC kompanijos patirtis
Lapkričio 18 d. vyko VGTU studentų ir CSC įmonės susitikimas, kurio tikslas - arčiau pritraukti mokslą ir verslą, plėsti studentų akiratį. Paskaitos metu vyko pasidalinimas teorine informacija ir patirtimi apie projektų valdymą bei darbą tarptautinėje kompanijoje. “Projektų vadovo ir bet kurio žmogaus, siekiančio tikslo, užduotis yra pasiekti tą tikslą kuo efektyviau. Efektyvumas, paprastai, neapsiriboja teorinėmis žiniomis ir jų realizavimu (Hard skills), o projekto sėkmė matuojama ne tik laiku, pinigais ir kokybe - ne mažiau svarbu yra ir tai, kaip tikslas yra siekiamas/pasiekiamas (Soft skills). Vieni esminių komandinio tikslo siekimo aspektų yra Valdymas ir Vadovavimas. Valdymas yra apie tai, kokiu keliu eiti, o vadovavimas yra apie tai, kaip užtikrinti, kad tuo keliu būtų einama“ – kalbėjo CSC projektų vadovas Simonas Rambynas.
Projektų valdymą ir su juo susijusias veiklas, procesus, roles, sąvokas, terminus sistemingai reglamentuoja bent keletas organizacijų - populiariausios jų yra PMI ir APMG, o jų aprašomi (ir nuolat palaikomi/atnaujinami) projektų valdymo standartai vadinami Prince2 ir PMI/PMBOK/PMP (PMBOK yra knygos, kurioje aprašomas standartas, pavadinimas – ją leidžia PMI organizacija, o PMP (Project Management Professional) yra sertifikato/egzamino pavadinimas).
Paskaitos pranešėjas pristatė keletą populiariausių projektų valdymo metodikų:
- Traditional Project Management (Waterfall, RUP) – Waterfall yra viena iš seniausių ir populiariausių metodikų: iš pradžių surenkami visi kliento poreikiai, tuomet detaliai aprašomas siektinas rezultatas (pvz, programinė įranga) ir kaip tas rezultatas bus siekiamas (Work Breakdown Structure – darbų/veiklų sąrašas), kai tai pilnai aprašyta, paruošiamas planas ir visa tai yra relizuojama. Privalumai: aiški darbų apimtis ir konkretus grafikas, mažesnė rizika „prašauti“ vertinant laiką ir biudžetą reikalingą tikslo pasiekimui, kadangi viskas pergalvojama ir aprašoma/dokumentuojama ir sutariama iš anksto.
- Agile Project Management (Scrum, XP, Kanban) – Agile yra principų rinkinys (projektų valdymo metodikų kategorija) – iš esmės, Agile metodikos yra „lanksčios“ metodikos orientuotos į reagavimą į kliento poreikius/pokyčius, paprastai rezultato kūrimas būna iteracinis ir klientui veikiančios produkto dalys pristatomos reguliariai, o ne projekto pabaigoje. Privalumai: kliento pasitenkinimas, kadangi veikiančios rezultato dalys pateikiamos praktiškai nuo pat projekto vykdymo pradžios, taip pat galimybė prioritetizuoti produkto dalis (įtakoti tų dalių pateikomo
Pranešėjas pasidalino asmeninė PV patirtimi ir pateikė keletą rekomendacijų studentams:
- Nepamirškite, kad tikslą galima (sėkmingai!) pasiekti įvairiais būdais/keliais
- Paprastai, efektyviausias kelias/sprendimas yra tada, kai sprendimo ir užduoties sudėtingumas yra panašaus lygio (pvz., iš Kauno į Vilnių skristi lėktuvu yra neefektyvu – lygiai kaip ir eiti pėsčiomis)
- Sprendimą/kelią nulemia: Tikslas (sudėtingumas) + Komanda (komandos galimybės, darbo etika ir t.t.) + Vadovas (valdymo/organizaciniai, vadovavimo įgūdžiai) + Išoriniai Apribojimai (procesai, taisyklės, kontraktas ir pan.)
- Neapribokite komandos siūlomų privalumų: komanda ne skaičiuotuvas – komanda yra kompiuteris, todėl visuomet verta valdyti tikslus, o ne užduotis, t.y., jei komandai pavesite tikslą, ji gali pasiūlyti iki tol nesarstytą (ir galbūt geriausią) tikslo pasiekimo budą
- Analogiškai, tikslus verta valdyti ir pačiam, t.y., į problemą žvelgti iš aukščiau: galbūt, jei problema labai sunkiai sprendžiama, pasirinkti ne jos sprendimą. o kitą kelią – verta nepamiršti, kad tikslas nėra išspręsti konkrečią iškilusią problemą, tikslas yra pasiekti aukštesnį rezultatą.
- Išlikite šalti, kai panikuojate
Susitikimo metu kalbėta apie strateginį mąstymą, iškeliant klausimą: strategija Tarptautinėje Organizacijoje – Nuo ko pradėti? CSC projektų vadovas Simonas Rambynas pateikė atsakymus:
- Žinoti, kurioje organizacinės struktūros vietoje esu (žinoti savo skyrių, žinoti kompanijos organizacinę struktūrą)
- Žinoti kiekvienos iš kompanijos organizacinėje hierarchijoje (ypač, aukščiau) esančios organizacijos tikslus
- Identifikuoti, kaip mano tiesioginės ir netiesioginės užduotys gali prisidėti prie strateginių tikslų įgyvendinimo
- Prisidėti prie tikslų įgyvendinimo
Paskaitos moderatorius Socialinės ekonomikos ir vadybos katedros lektorė Rasa Pališkienė