Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Skaitymo pliusai arba kodėl skaityti naudinga sveikatai?
![Skaitymo pliusai arba kodėl skaityti naudinga sveikatai?](https://naujienos.vgtu.lt/images/778/38/1/4_1/Photo illustration by Sarah MacKinnon KAPSULE.jpg)
2016-08-31
Skaitymo pliusai arba kodėl skaityti naudinga sveikatai?
Visai pamirštas, o kitiems galbūt ir nežinomas terminas „Biblioterapija“ (gr. biblijon – knyga, therapeia – gydymas) – vienas iš pavyzdžių, atspindinčių skaitymo prasmę. Tai psichoterapinis gydymas specialiai parinkta literatūra (kognityvinė literatūra – lot. cognition – pažinimas). Šis terminas pirmą kartą paminėtas 1916 m. Samuelio Kroterio (Samuel McChor Crothers) straipsnyje „Literatūros klinika“. Biblioterapija taikoma sergant tokiomis ligomis kaip neurozė ar psichosomatinės, somatinės ligos (depresija, nerimas, panika, nepaaiškinami fiziniai nusiskundimai). Nuo seno biblioterapiniai metodai buvo taikomi ligoninėse, kuriose dirbdavo šios srities bibliotekininkai. Lietuvoje šio gydymo kabinetas buvo atidarytas 1980 m. Druskininkų sanatorijoje „Draugystė“. Šiomis dienomis biblioterapijos užsiėmimai vykta ir Lietuvos bibliotekose – Birštono viešoje (projektas ,,Inovatyvių terapijų taikymas ir sklaida bibliotekoje”) ir Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekose.
Žmonės jaučia biblioterapinės literatūros naudą – į gera keičiasi asmens jausmai bei elgsena, savijauta, nuotaika, teigiamai įtakojamas asmens sprendimų priėmimas – skatinama veikti, nuramina, padeda pažinti save (Vaišvilienė, R. 2013. Biblioterapija: literatūros sąrašas. Lietuvos medicinos biblioteka. Vilnius. 5-6 p.). Italijoje atlikti tyrimai „Savipagalbos knygų skaitymo padedant specialistui poveikis sergantiems Parkinsono liga“ patvirtino, kad biblioterapija sumažina nerimą (Širkaitė, D. Klinikiniai tyrimai apie kognityvinės biblioterapijos taikymą psichikos sveikatos srityse. Vilnius: Lietuvos medicinos biblioteka) Šiuo metodu gydant psichologines problemas, svarbu ne tik perskaityti knygą, bet ir aptarti esminius knygos aspektus su psichologu, psichiatru-psichoterapiautu. Taip pat svarbu, kaip skaitantysis suprato knygos esmę, kaip elgtųsi, jei būtų veikėjo vietoje.
Anot Lietuvos medicinos bibliotekos atstovės Daivos Širkaitės, biblioterapijos metu ypač svarbu parinkti tinkamą knygą, atitinkančią skaitančiojo situaciją, psichologinę būklę tam, kad skaitytojas rastų savos problemos sprendimo būdą ar tiesiog pakeistų požiūrį į problemą įsigilindamas į herojaus situaciją. Parinkta netinkama literatūra gali ir pakenkti. Vargu, ar lengvas romanas padės atrasti atsakymus į iškilusias problemas, bet tinkama knyga privers keisti esamą situaciją, ieškoti sprendimo būdų – tai gali būti tiek biografinė knyga, tiek filosofinė (Širkaitė, D. 2012. Biblioterapija – psichikos sveikatai gerinti, Santariškių žinios: 9).
Tikintiems knygos nauda ir norintiems susipažinti su biblioterapinį poveikį turinčiomis knygomis, ar tiesiog rasti prasmingą knygą laisvalaikiui, kviečiame išsirinkti sau tinkamą >>> Knygų rasite ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto bibliotekoje >>>
Tekstą parengė Justina Semėnaitė