Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Rugsėjo 16-ąją mokslo festivalyje „Erdvėlaivis Žemė“ karaliaus VGTU
![Rugsėjo 16-ąją mokslo festivalyje „Erdvėlaivis Žemė“ karaliaus VGTU](https://naujienos.vgtu.lt/images/1388/69/3/7_2/13934869_10153572723981525_619425412993271359_n.jpg)
2016-09-12
Rugsėjo 16-ąją mokslo festivalyje „Erdvėlaivis Žemė“ karaliaus VGTU
Rugsėjo 8 – 17 dienomis visoje Lietuvoje vyksta tryliktasis mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“. Jame tradiciškai dalyvauja ir Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU), lankytojams pasiūlysiantis daugybę įdomių paskaitų, susitikimų, workshop‘ų, imitacinių žaidimų, ekskursijų ir t.t.
Taigi, rugsėjo 16-oji skelbiama VGTU „Erdvėlaivio Žemės“ diena, kuomet čia laukiami visi norintys iš arčiau susipažinti su mokslu ir jo atradimais. Kviečiame susipažinti su siūlomomis veiklomis, o plačiau sužinoti ir užsiregistruoti galite čia.
Pastatų vibracijų tyrimai
Užsiėmimo metu modernia įranga dalyviai matuos statybinių konstrukcijų vibracijas, sužinos kam šie tyrimai būtini ir kokį poveikį pastatams gali sukelti įvairios vibracijos.
Komiksų dirbtuvės
Užsiėmimų metu susipažinsite su pagrindiniais komiksų kūrimo principais ir išbandysite komiksų kūrimą. Rekomenduojama 1-5 klasių mokiniams.
Kietas kaip akmuo, klampus kaip medus ir juodas kaip anglis. Kodėl jis toks svarbus kelių tiesyboje?
Susipažinsite su kelių tiesybos medžiaga – bitumu, kurio elgsena priklauso nuo aplinkos temperatūros. Žiemą bitumas pasižymi kieto kūno savybėmis, o vasarą įgyja klampaus skysčio savybes. Užsiėmimo metu tapsite tyrėjais, parenkančiais bitumą asfalto mišinio gamybai. Atliksite bitumo penetracijos, minkštėjimo temperatūros, dinaminės klampos ir žemos kritinės temperatūros nustatymo bandymus.
Lazerinis skenavimas
Lazerinis skenavimas – kas tai? Bus demonstruojamas lazerinis skeneris, pateikiamos jo techninės savybės, panaudojimo praktikoje pavyzdžiai.
Virtualus bepiločio lėktuvo kūrimas
Susipažinsite su bepiločių orlaivių kūrimo principais ir metodais. Išbandysite modeliavimo sistemas, su kuriomis galima kurti bepiločius orlaivius ir juos bandyti virtualioje erdvėje. Rekomenduojama 8-12 klasių mokiniams.
Trys paršiukai ir muzika. Kas gali nutikti jų nameliams?
Pastatytus iš kaladėlių namelius veikia tam tikro dažnio, pvz. įvairių muzikos žanrų virpesiai. Stebimas namelių elgesys ir virpesių poveikis namelių konstrukcijai. Kas gi su jais nutiks? Rekomenduojama 1-6 klasių mokiniams.
Elektroniko nuotykiai
Renginio metu susipažinsite su elektronikos pasaulio elementais ir jame egzistuojančiais dėsniais. Kelionė į praeities elektronikos miestą – diskrečiųjų elementų schemos. Atvykimas į programuojamos elektronikos megapolį – robotų grafinis programavimas.
Vaistai skiediniui ir betonui
Laboratorijoje bus pademonstruota, kaip cheminės įmaišos keičia skiedinių ar betono mišinių technologines bei reologines savybes – standūs mišiniai akimirksniu taps takiais, pasižyminčiais dideliu tekamumu. Laboratorija visiems norintiems suteiks galimybę tapti tyrėjais. Renginio vedėjai padės dalyviams pasinerti į laboratorijos veiklą ir parodys kaip dirbti su įranga ruošiant skiedinius ar betono mišinius. Rekomenduojama 8-12 klasių mokiniams.
Aplinkosauga – kas tai?
Aplankysite tris aplinkosaugos laboratorijas. Dalyviai išmatuos kvapo koncentraciją su vieninteliu Lietuvoje kvapo nustatymo prietaisu – olfaktometru, triukšmo slopinimo kameroje išbandys triukšmo matavimo prietaisus, pamatys kuriamas oro valymo ir bioskaidžių atliekų tvarkymo technologijas. Bus demonstruojami elektrostatiniai oro valymo filtrai, oro valymo biofiltrai, daugiakanalis ciklonas, adsorbcinis oro valymo filtras, mažų gabaritų bioreaktoriai. Taip pat bus demonstruojama kietųjų dalelių ir dujinių teršalų matavimo įranga.
Bjaurieji apelsinai – imitacinis derybų žaidimas
Užsiėmimo metu diskutuosime apie konkurentų kaip partnerių vaidmenį versle. Vėliau patys pasijusite konkurentais, dalyvaudami imitaciniame derybų žaidime.
Ekskursija po Civilinės inžinerijos mokslo centro laboratorijas
Ekskursijos metu pamatysite vieną iš moderniausių Rytų Europoje civilinės inžinerijos srities laboratorijų įrangą. Įspūdingi presai, eksperimentinė konstrukcijų prototipų gamyba, 7 metrų gylio geotechnikos bandymų stendas, saulės, vėjo, pastatų energetikos tyrimų įranga, kelių dangų, aplinkosaugos tyrimų laboratorijos, triukšmo, kvapų nustatymo įranga.
Aerodinaminė kamera
Renginio metu bus pristatomas pastatas ir jo padėtis aplinkoje bei vėjo įtaka jam. Atliksime praktinius užsiėmimus ir eksperimentinius bandymus aerodinaminiame vamzdyje.
Įdomioji transporto inžinerija – kas tai?
Į šį klausimą pabandysime atsakyti, pasitelkdami praktinius pavyzdžius ir studentų sukurtus įrenginius. Išbandysite oro pagalvę, pneumatinį ekskavatorių, važiuojančią ir ieškančią kelio transporto priemonę (modelinį-robotą), sumaniąją roboto ranką, išmanųjį transporterį, tiltinį kraną, gaisrų gesinimo įrenginį „Vandens Kalašnikovą“ ir daugelį kitų. Dėstytojai paaiškins šių išmanių įrenginių veikimo principus, valdymo ypatumus, kūrimo etapus. Prototipų gamybai naudoti 3D spausdintuvai.
Komiksų dirbtuvės
Susipažinsite su pagrindiniais komiksų kūrimo principais, išbandysite scenarijų (naratyvų) komiksams kūrimą ir jų dalinį įgyvendinimą (sukuriant keletą komiksų pagal tuos scenarijus). Rekomenduojama 8-12 klasių mokiniams.
Pagrindinės idėjos fizikoje
Renginio metu bus pristatyta fizikos mokslo raida, pagrindinės teorijos, jų įtaka mūsų kasdieniam gyvenimui ir pasaulio suvokimui. Rekomenduojama 8-12 klasių mokiniams.
Gardžios avietės – imitacinis marketingo komunikacijos žaidimas
Užsiėmime imituosime pardavimo situacijas, lavinančias komunikacijos gebėjimus vertinant klientų poreikius, atpažįstant vertinimo stereotipus ir savo reakcijas į kitų elgesį. Dalyviai pasiners į realistiškas aplinkybes, leidžiančias pasijausti ir klientais, ir pardavimo bei marketingo specialistais.
Kaip įdarbinti saulę?
Sužinosite apie saulės energijos panaudojimo galimybes elektros ir šilumos gamybai. Išgirsite, ar verta tai daryti atskiruose pastatuose, ar integruoti į energetinę sistemą.Vyks trumpi technologijų pristatymai ir įgyvendintų projektų aptarimas.
Vaizdo montažo technologijos – kaip kuriami filmai?
Susipažinsite su audiovizualinių produktų kūrimo pagrindais, naudojant šiuolaikinę Adobe Premiere PRO programinę įrangą. Pabandysite sukurti vaizdo klipą. Rekomenduojama 8-12 klasių mokiniams.
Kaip atrodo betonas, padidinus jį 40000 kartų?
Betonas – sudėtingos struktūros kompozicinė medžiaga. Jį sudaro skirtingo dydžio dalelės – nuo kelių mikronų dydžio cemento dalelių iki kelių centimetrų dydžio užpildų dalelių. Todėl paskaitos pradžioje bus paaiškinta kas yra betonas, iš ko jis sudarytas. vėliau pademonstruosime skirtingų didinimų betono mikroskopines nuotraukas. Rekomenduojama 8-12 klasių mokiniams.
Ateities miestai
Renginio metu bandysime atsakyti, kokie bus ateities miestai, kuo jie bus pranašesni už šiuolaikinius; kokios technologijos bus diegiamos, kaip tai pakeis miestą ir jo gyventoją.