Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Naujai atvertame mokslo centre – trys VGTU laboratorijos
2016-03-15
Naujai atvertame mokslo centre – trys VGTU laboratorijos
Šiandien Saulėtekio slėnyje iškilmingoje ceremonijoje atidarytas naujas Jungtinio gyvybės mokslo centras (JGMC), Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centras (NFTMC), kuriame įsikūrusios net trys Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) laboratorijos, o rytoj čia veikti pradeda ir jame įrengta didžiausia kilnojamoji Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos (CERN) paroda.
NFTMC – didžiausias technologinės ir mokslo tyrimų paskirties pastatas Lietuvoje. Jame koncentruojamos keturios pagrindinės technologijų kryptys: puslaidininkinė nanotechnologija, organinių medžiagų technologijos, chemijos technologijos ir lazerių bei šviesos technologijos. Centras nuo šiol sujungs Fizinių ir technologijos mokslų centrą, VU Fizikos fakultetą, dalį Chemijos fakulteto, VU Taikomųjų mokslų bei Teorinės fizikos ir astronomijos institutus bei tris VGTU laboratorijas: Gruntinių fizinių ir mechaninių savybių tyrimų laboratoriją, Mikro ir nanoelektroninių sistemų projektavimo ir tyrimų laboratoriją, Fotoelektros technologijų laboratoriją.
VGTU Atviros prieigos Civilinės inžinerijos mokslo centrui (CIMC) priklausanti
Gruntinių fizinių ir mechaninių savybių tyrimų laboratorija gali pasigirti neeiline įranga ir suburta aukštos kvalifikacijos specialistų komanda persikėlė ir į naujas, erdvesnes patalpas. Šios laboratorijos vedėjas Šarūnas Skuodis teigia, kad Lietuvos mokslininkai turi ką pasiūlyti verslui: „Vykdome įvairius tyrimus – pradedant fizinių savybių ir baigiant mechaninių savybių nustatymu. Be to, kad atliekame daug įprastinių tyrimų, turime specialios įrangos, kuria galime atlikti specifinius tyrimus. Dažnai tyrimus užsako kelių tiesimo specialistai, kurie turi apskaičiuoti, kokia apkrova tenka gruntui dėl automobilių judėjimo. Kalbant apie pagrindines laboratorijoje atliekamų tyrimų kryptis, svarbu paminėti, kad projektuojant statinius itin svarbu žinoti, ant kokio pagrindo jie statomi, ar esamas pagrindas yra pakankamai tvirtas, o tam būtina atlikti tam tikrus tyrimus. Tyrimus prašoma atlikti ir ekspertizes tais atvejais, kai kažkas pradeda slinkti, griūti.“
Mikro ir nanoelektroninių sistemų projektavimo ir tyrimų laboratorija – kita VGTU laboratorija, įsikūrusi NFTMC. Jos paskirtis – koncentruoti visų mikro ir nanoelektroninių sistemų projektavimo ir tyrimo darbus. Tai yra bendros prieigos laboratorija, kurioje dirbs VGTU ir kitų institucijų mokslininkai bei studentai, bus vykdomi užsakomieji verslo įmonių darbai. Šios laboratorijos veikla apima fundamentinius ir taikomuosius mokslinius tyrimus, eksperimentinės plėtros darbus, aukštos kvalifikacijos specialistų, magistrų ir daktarų rengimą.
Trečioji šiandien duris NFTMC atvėrusi laboratorija – Fotoelektros technologijų laboratorija. Jos poreikis iškilo, kai VGTU Fizikos katedra pradėjo bendradarbiauti su Fotoelektros Asociacijos Lietuvoje narėmis – mokslo, studijų ir verslo įstaigomis bei įmonėmis. Fotoelektros technologijų laboratorijoje bus atliekami saulės elementų elektrinių ir optinių savybių, struktūros bei paviršiaus morfologijos tyrimai, fotoelektrinių modulių elektroliuminescencijos tyrimai. Visi tyrimai aktualūs Lietuvos verslininkams, gaminantiems saulės elementus ir fotoelektrinius modulius, bei Lietuvos fotoelektrinių jėgainių savininkams, siekiantiems maksimalios jėgainės galios. Tyrimai taip pat svarbūs fundamentinių mokslų atžvilgiu, nes rezultatai bus panaudoti kuriant modernesnius saulės elementus, pasižyminčius ypatingai dideliu efektyvumu ir santykinai maža kaina.
Atidarymo šventėje dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalia Grybauskaitė, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) generalinis sekretorius Jose Angelas Gurria. Daugelis svečių neabejojo – šiandien, su šio centro atidarymu, Lietuva žengia į naują raidos etapą.
Daug žada ir ryt lankytojams duris atversianti CERN paroda „Accelerating Science“. Ji smalsuoliams leis susipažinti su didžiausiomis Visatos paslaptimis ir apie sudėtingus dalykus pasakos paprastai, išankstinio pasirengimo neturinčiai auditorijai. Primename, jog jau balandžio 18–21 dienomis VGTU ir CERN siūlo neeilinę galimybę Lietuvos studentams dalyvauti intensyviuose IT mokymuose CERN SPRING CAMPUS’16. Plačiau apie tai skaitykite čia.