Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Įvyko atvira paskaita tema: „Individualūs darbo santykiai: nuo darbuotojų priėmimo iki atleidimo‘‘
2015-11-17
Įvyko atvira paskaita tema: „Individualūs darbo santykiai: nuo darbuotojų priėmimo iki atleidimo‘‘
Š. m. lapkričio mėn. Verslo vadybos fakulteto Socialinės ekonomikos ir vadybos katedros kvietimu Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsugos ir darbo ministerijos teisininkė ir vyriausioji darbo inspektorė Virginija Rasickaitė Vilniaus Gedimino technikos universiteto ekonomikos inžinerijos ketvirto kurso studentams skaitė atvirą paskaitą tema - Individualūs darbo santykiai: nuo darbuotojų priėmimo iki atleidimo.
Virginija Rasickaitė Valstybinės darbo inspekcijos prie SADM teisininke ir vyriausiąja darbo inspektore dirba nuo 2003 metų. Mykolo Romerio universitete baigė teisės bakalauro ir informatikos teisės magistro studijas. Virginija darbo teisės klausimais konsultuoja darbuotojus bei darbdavius, inspektavimų metu įmonėse konsultuoja ir teikia informaciją darbuotojams, darbdaviams, įmonių saugos tarnyboms darbuotojų saugos ir sveikatos, darbo įstatymų vykdymo klausimais. Vyriausioji darbo inspektorė tikrina, kaip įmonėse laikomasi darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų bei kaip įgyvendinami darbo įstatymai. Teisininkė teikia pasiūlymus dėl darbo įstatymų tobulinimo. Atstovauja Valstybinę darbo inspekciją Trišalėje komisijoje.
Atviros paskaitos metu lektorė aptarė individualių darbo santykių aspektus, studentams pateikė realių praktinių pavyzdžių, pristatė darbo santykių teisinio reguliavimo aktualijas. Vyriausioji darbo inspektorė dalyvius supažindino su darbo sutarties sudarymo, vykdymo, keitimo ir nutraukimo sąlygomis, aptarė atskirų darbo sutarčių sudarymo ypatumus, atostogų, poilsio valandų, materialinės darbuotojo atsakomybės aspektus.
Teisininkė pasidalino savo praktine patirtimi, pateikė patarimų: į ką turėtų atkreipti dėmesį norintis įsidarbinti asmuo, bei ką reikėtų daryti įvairiose situacijose. Darbo inspektorė patarė, kad žodiniai susitarimai, kaip pavyzdžiui: kokį darbo užmokestį darbdavys mokės, darbo ginčų teisme negalioja, vienintelis įrodymas yra darbo sutartis. Darbo sutartis turi būti sudaroma raštu dviem egzemplioriais. Darbdavys ginčo atveju privalės išmokėti tik darbo sutartyje nurodytas darbo apmokėjimo sąlygas. Taip pat, jeigu darbo sutartyje nebus įrašyta, kad darbuotojui mokami priedai, tai darbdavys, gavęs pelną gali vienam darbuotojui išmokėti priedą, o kitam - ne.
Studentai domėjosi, kokiais atvejais darbdavys gali nustatyti išbandymo laikotarpį. Vyriausiojo darbo inspektorė paaiškino, kad sudarant darbo sutartį šalių susitarimu gali būti sulygtas išbandymas. Išbandymas yra tam tikras terminas, per kurį darbdavys gali patikrinti ar darbuotojas tinka sulygtam darbui, o darbuotojas - ar darbas ir jo sąlygos tinka jam. Teisininkė nurodė, kad darbdaviai dažniausiai taiko maksimalų 3 mėnesių išbandymo laikotarpį.
Vyko diskusijos ar darbdavys gali reikalauti dirbti kažką papildomai. Teisininkė nurodė, kad darbinantis labai svarbu pareikalauti pareigybinės instrukcijos, kurioje yra nurodytos pareigybinės funkcijos. Tuomet nekils ginčų ar tai Jums priklauso daryti, ar ne.
Studentai domėjosi ar išeinant iš darbo darbdavys gali reikalauti grąžinti lėšas už darbuotojo mokymo, kvalifikacijos kėlimo išlaidas.Teisininkė paminėjo, kad šiuo klausimu dažnai kyla ginčų. Reikia žiūrėti kas yra nurodyta darbo sutartyje, ,,Jeigu sutartyje sulygta sąlyga atlyginti darbdaviui jo per paskutinius vienerius darbo metus turėtas darbuotojo mokymo, kavalifikacijs kėlimo išlaidas nutraukus darbuotojui darbo santykus DK 95str. 5 dalyje nurodytais atvejais galite patirti nemažų išlaidų‘‘, -teigė vyriausioji darbo inspektorė.
Paskaitos metu studentai turėjo galimybę interaktyviai konsultuotis su elektronine konsultante Ugne. Dalyviai pateikė jiems rūpimus klausimus ir gavo atsakymus. Vyriausioji darbo inspektorė supažindino dalyvius su galimybe naudotis elektroninio konsultavimo paslaugomis, kvietė konsultuotis Facebook paskyroje arba telefonu.
Po paskaitos studentai dalinosi įspūdžiais apie seminarą: vieni teigė, jog sužinojo daug naudingos informacijos apie individualius darbo santykius, kitų nuomone - paskaita buvo labai įdomi, nes lektorė pateikė daug praktinių pavyzdžių, realių situacijų iš savo darbo patirties. Studentai teigė, jog įgytos žinios pravers ateityje ir jie tikrai žinos kur kreiptis iškilus klausimams, susijusiems su darbo santykiais.
Paskaitos moderatorius - lekt. Jolanta Skirmantienė.