Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Įsivaizduokite 3D spausdintą namą: kai kur tai jau realybė
2015-05-06
Įsivaizduokite 3D spausdintą namą: kai kur tai jau realybė
Pasaulyje vis aktyviau naudojami 3D spausdintuvai leidžia atsispausdinti ne tik drabužių, interjero detalių, žaislų, bet ir dirbtinį inkstą.
O ką galvotumėte apie 3D spausdintuvu atspausdintą namą?
Statybų parodoje „Resta“ paskaitą apie 3D spausdinimo galimybes skaitęs Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) 3D technologijų ir spausdinimo laboratorijos vedėjas dr. Eugenijus Jurkonis sakė, kad Lietuvoje tokiame 3D spausdintame name, koks dabar siūlomas pasaulyje, nelabai būtų galima gyventi, tačiau ateityje atsiras tinkamų ir mūsų klimatui.
„Tai, kas šiandien yra nauja ir inovatyvu, rytoj yra kasdienybė. Pažiūrėkite į savo mobiliuosius telefonus, kurie ne sugenda, bet morališkai pasensta. Mes visi gyvename 3D pasaulyje, pavyzdžiui mano pirštas šiame kambaryje gali būti nusakytas trimis koordinatėmis. Tačiau istoriškai susiklostė, kad visą informaciją, kuria norime keistis tarpusavyje arba saugoti ateities kartoms, sugebame pavaizduoti tik 2D erdvėje“, – sakė mokslininkas, pridūręs, kad praėjusiais metais VGTU pradėjo priimti studentus į 3D technologijos ir spausdinimo specializaciją.
„Kuo įspūdingas yra 3D spausdinimas, kad visi taip puolė į jį? Pirmiausiai dėl to, kad galime atspausdinti labai sudėtingus daiktus iš labai sudėtingų medžiagų. (...) Apie tokio spausdinimo pritaikymo sritis yra sunku kalbėti, nes kasdien atsiranda vis naujos“, – sakė E. Jurkonis.
Šiuo metu pasaulyje 3D formatu daiktus galima spausdinti iš įvairių medžiagų, dažniausiai metalų, plastikų, dervos, gipso, eksperimentuojama su maistu, kitomis egzotiškomis medžiagomis.
„Mūsų laboratorijoje turime medžiagų, iš kurių galima spausdinti drabužius, batus“, – sakė mokslininkas.
Pasak jo, 3D spausdinimas aktyviai naudojamas aviacijoje, tiek karinėje, tiek civilinėje, tiek kosmoso, pavyzdžiui, lėktuvų gamintoja „Airbus" planuoja 2050 m. naudotis 3D spausdintais orlaiviais.
„Šiuo metu pasaulyje jau vaikšto žmonės su 3D atspausdintomis šlapimo pūslėmis, laksto beždžioniukai su atspausdintais inkstais. Planuojama, kad po penkerių metų tokių inkstų bus daugiau. Numatoma, kad ateityje bus galima spausdinti ir tokius sunkiai suvokiamus dalykus kaip širdis“, – teigė E. Jurkonis.
Mokslininko teigimu, manoma, kad plėtojantis 3D spausdinimui statyba smarkiai keisis, nes bus išnaudojamos karkasinės sistemos.
„Tarp karkasų bus galima 3D spausdinti įvairiausias plokštumas, kurios bus sumanios, pavyzdžiui, kai šviesu, jos bus šviesios, kai tamsu, jos patamsės. Daug šaršalo Lietuvoje įnešė kalbos, kad 3D technologija galima atspausdinti namus. Galima, bet nežinau, ar mūsų sąlygomis jame norėsite leisti šuniukui gyventi. Bet kinai spausdina 3D namus”, – paskaitoje kalbėjo jis.
Vėliau DELFI E. Jurkonis sakė, kad Lietuvoje namai statomi iš kelių sluoksnių, o šiuo metu 3D spausdinti būna viensluoksniai.
„Kiekvienas Lietuvoje statomo namo sluoksnis atlieka savo funkciją, pavyzdžiui, saugo nuo šalčio, šilumos, lietaus ir pan. Šioje srityje dabar labai daug dirba danai ir ateis tas laikas, kai bus galima spausdinti daugiasluoksnius namus“, – tvirtino jis.
Originalų straipsnį skaitykite portale