Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Buvo surengta vieša mokslinė diskusija
2015-12-22
Buvo surengta vieša mokslinė diskusija
2015 m. gruodžio 17 d. VGTU Kūrybinių industrijų fakultete (KIF) vyko vieša mokslinė diskusija “Kūrybos visuomenė – kas tai?” Diskusija buvo surengta dviejų 2014–2015 m. m. išleistų knygų pagrindu:VGTU KIF Filosofijos ir komunikacijos katedros vedėjo prof. Tomo Kačerausko monografijos Kūrybos visuomenė (2014) ir šios katedros lektorės Jovilės Barevičiūtės į lietuvių kalbą išverstos Richardo Floridos knygos Kūrybinės klasės iškilimas (2015).
Tomo Kačerausko monografija – pirmasis tokio pobūdžio ir solidžios apimties mokslinis tarpdisciplininis tyrimas Lietuvoje. Jame iš įvairių metodologinių prieigų analizuojama kūrybos visuomenės koncepcija, plačiai tyrinėjamos kūrybinių industrijų, kūrybingumo valdymo, kūrybos aplinkų, etikos ir ekologijos, geografijos, tapatumo, kūrybinio dialogo ir daugelis kitų problemų. Floridos Kūrybinės klasės iškilimas – tai amerikiečių sociologijos profesoriaus pasauliniu tapęs bestseleris, jau tradiciškai vadinamas kūrybinių industrijų “biblija” ir gausiai cituojamas įvairiuose humanitarinių ir socialinių mokslų atstovų tiriamuosiuose darbuose.
Renginyje kūrybos visuomenės tema diskutavo Kūrybos visuomenės autorius Kačerauskas, Kūrybinės klasės iškilimo vertėja Barevičiūtė, prie jų prisijungė Lietuvoje žinomi ekonomikos, verslo, medijų, meno ir kitų sričių teoretikai ir praktikai. Tai – VGTU KIF dekanė doc. Živilė Sederevičiūtė-Pačiauskienė, VU Žurnalistikos instituto profesorius, LRT Tarybos pirmininkas prof. Žygintas Pečiulis, KTU Strateginio valdymo katedros vedėja prof. Monika Petraitė, KSU Kūrybos visuomenės ir ekonomikos instituto direktorius doc. Remigijus Venckus, UAB “Projekona” direktorė, Lietuvos neurolingvistinio programavimo specialistų asociacijos prezidentė Kristina Kovaitė, ES programos “Kūrybiška Europa 2014–2020” vadovė Lietuvoje Eglė Deltuvaitė, asociacijos “Kūrybinės jungtys” atstovė Milda Laužikaitė. Diskusiją vedė VGTU KIF mokslo ir projektinės veiklos prodekanas prof. Vytis Valatka. Muzikiniais intarpais džiugino VGTU KIF magistrantas, dainuojamosios poezijos atlikėjas Tomas Pupinis. Renginį filmavo LRT Kultūra ir www.filosofija.lt.
Šioje mokslinėje diskusijoje buvo aptartos įvairios kūrybos visuomenės Lietuvoje ir pasaulyje perspektyvos, kūrybinės klasės samprata ir funkcijos, kūrybingumo socialiniai aspektai, kūrybos ir verslo samplaikos. Ypač daug dėmesio skirta kūrybingumo ribų ir su jomis susijusios tolerancijos klausimui – kiek objektyvūs ir informatyvūs šiandieniniame gyvenime naudojami įvairūs kūrybingumo matai ir rodikliai bei kūrybingumo kaip fenomeno išmatuojamumo (ne)galimybės. Tikimasi, kad ši vieša diskusija praplės naujausius kūrybinių industrijų diskursus ir paskatins mokslinį produktyvumą kūrybos visuomenės ir ekonomikos bei joms giminingų tyrimų srityse.