Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Baigiamųjų darbų gynimas Mechanikos inžinerijos katedroje stebino komisiją
![Baigiamųjų darbų gynimas Mechanikos inžinerijos katedroje stebino komisiją](https://naujienos.vgtu.lt/images/1320/66/3/17_2/011 1.jpg)
2016-06-29
Baigiamųjų darbų gynimas Mechanikos inžinerijos katedroje stebino komisiją
Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) Mechanikos inžinerijos katedroje jau trečius metus iš eilės tęsiami neįprasti bakalauro baigiamųjų darbų gynimai. Šiemet vertinimo komisiją studentai stebino pasirinktų temų įvairove, tinkamu jų išpildymu, kai kurie studentai patys padarė ir pristatė savo suprojektuotų objektų prototipus. Buvo pristatyti du jungtiniai baigiamųjų darbų projektai. Baigiamiesiems darbams vadovavo Mechanikos inžinerijos katedros profesorius dr. V. Mokšin, docentai dr. A. Kilikevičius ir dr. R. Urbanavičius, lektorius A. Gedvila.
Studentas Pijus Leonavičius pristatė suprojektuotą 6U dydžio nano palydovo korpuso koncepcinį modelį. Korpusą sudaro šešios kameros, į kurias montuojami palydovui reikalingi elementai, pasirinkta medžiaga – aliuminio lydinys, sumažinantis nano palydovo svorį ir tinkantis specifinei darbinei aplinkai. Pristatyti konstrukcijos skaičiavimų ir modeliavimų rezultatai, daugiausiai dėmesio skirta įtempiams, poslinkiams, vibracijoms (ypač pakilimo metu), jungiamiesiems konstrukciniams elementams. Šis darbas svarbus dar ir tuo, kad Lietuva įsibėgėja į kosmosą paleisdama savo mažuosius palydovus.
Pristatytas masinės gamybos elementų surinkimo pusautomatis. Studentas Tomas Aksenavičius suprojektavo medicinoje naudojamų kvėpavimui skirtų vamzdelių surinkimo įrenginį, kuriuo sumažinamas žmogaus darbas ir lengviau išsaugoma sterili darbo zona. Pusautomatis yra ne tik suprojektuotas, bet ir surinktas. Šiuo metu testuojamas ir greitu metu bus naudojamas gamyboje UAB ,,Intersurgical“, kurioje studentas dirba.
Baigiamajame bakalauro darbe studentas Edvinas Remeika projektavo roboto humanoido ėjimo mechanizmą. Šis ėjimo mechanizmas pritaikytas nedidelių matmenų robotui humanoidui, kuris gali eiti lygiu paviršiumi. Struktūra optimizuota, kad atlaikytų veikiančias jėgas ir gaminant būtų sunaudota kuo mažiau medžiagos. Jutikliai, servo varikliai, jungiamieji elementai perkami, o kitos dalys spausdinamos 3D spausdintuvu. Studentas komisijai pateikė paties surinktą vieną roboto koją.
Studentas Dominykas Žičkus pristatė 3-ios kartos propelerio projektą. Propeleris keičia savo atakos kampą priklausomai nuo sukimosi greičio ir turi susilenkimo funkciją. Jis skirtas lengviesiems bepiločiams orlaiviams. Šiuo metu rinkoje dar nėra propelerio analogo studento pasiūlytam variantui.
Suprojektuotas 50“ jachtos modelio korpusas. Studentas Matas Buzys sprendė uždavinį, kaip sumažinti radijo bangomis valdomos jachtos korpuso pasipriešinimą vandeniui, todėl pagrindinis dėmesys buvo skirtas geometrinei korpuso formai. Studentui pavyko pritaikyti NACA profilį taip, kad jis tiktų tokio tipo laiveliams. Vandens pasipriešinimą pavyko sumažinti apie 30 %. Toks rezultatas yra naudingas radijo bangomis valdomų jachtų lenktynėse dalyvaujantiems sportininkams, o mažytis 3D spausdintuvu atspausdintas korpuso modelis pristatymo metu plaukiojo nedidelėje vandens talpykloje.
Pirmasis jungtinis projektas buvo skirtas nepilotuojamo orlaivio projektavimui. Trys studentai kūrė ir modeliavo šias dalis: Laurynas Bakas – lonžeroną, Manvydas Starkus – sparnuotę, Denisas Degtiarenko – važiuoklę. Buvo siekiama pagerinti šių dalių aerodinamines savybes ir pritaikyti serijinei nepilotuojamųjų orlaivių gamybai.
Antrojo jungtinio projekto metu studentai Justas Šimuliūnas ir Robertas Skalskas modernizavo Gühring Automation WM227 stakles ir perdarė jas į koordinatinę matavimo mašiną. Suprojektuoti papildomi mechaniniai elementai, pritaikyta programinė įranga. Pradėta praktinė šių Mašinų ir technologijų laboratorijoje esančių staklių modernizacija.
Gintautas Savickas suprojektavo 3D delta tipo spausdintuvą, Vitali Gvazdzeuski sukūrė automatines žaliuzes, skirtas gamybos įmonių langams, Andrius Vinkevičius pateikė 20 tonų vikšrinio ekskavatoriaus kasimo kaušo greitos jungties projektą. Eimantas Vengris projektavo plasnojantį mechanizmą, atkartojantį paukščio – vanago – judesius. Studentas pats sukonstravo ir pademonstravo šio mechanizmo prototipą.
Komisijos pirmininkas UAB ,,Abplanalp Engineering“ technikos direktorius Viktor Perfilov pastebėjo, kad anglų kalba studijas pasirinkę studentai demonstruoja puikius inžinerinius įgūdžius ir kelia mechanikos fakulteto ir viso universiteto lygį. Jis džiaugėsi, kad pirmą kartą buvo pristatyti du jungtiniai projektai. Tokio tipo baigiamieji darbai populiarūs užsienio universitetuose. Komisijos nariai pakvietė studentus tęsti studijas magistrantūroje.
Straipsnį parengė:
Ieva Švagždytė
Mindaugas Jurevičius
Mechanikos inžinerijos katedra