Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Atviroji prieiga: VGTU stiprina pozicijas tarptautiniame atvirajame moksle
![Atviroji prieiga: VGTU stiprina pozicijas tarptautiniame atvirajame moksle](https://naujienos.vgtu.lt/images/1594/79/3/9_2/Kompiuteriai.jpg)
2017-02-28
Atviroji prieiga: VGTU stiprina pozicijas tarptautiniame atvirajame moksle
Atviroji prieiga, kaip nemokama ir nevaržoma prieiga internete prie mokslo publikacijų, tyrimų duomenų ir kitos kokybiškos recenzuotos mokslo tyrimų medžiagos, įgauna vis stipresnes pozicijas. Atsiliepdamas į Europos Sąjungos mokslo tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ atvirosios prieigos gaires bei Lietuvos mokslo tarybos parengtas Atvirosios prieigos prie mokslo publikacijų ir duomenų gaires, Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) 2016 metų pabaigoje patvirtino VGTU Atvirosios prieigos prie duomenų ir mokslo publikacijų gaires, kurios dabar pasiekiamos ir anglų kalba.
„Oficialiai patvirtintos universiteto atvirosios prieigos gairės leidžia skatinti mokslo komunikaciją bei formuoti šiuolaikinį požiūrį į mokslo produkcijos publikavimą ir prisidėti prie aktyvios Europos universitetų veiklos“, – sako VGTU Mokslo ir inovacijų prorektorius prof. habil. dr. Antanas Čenys.
Nuo 2011 metų universiteto su partneriais organizuojamos mokslinės konferencijos savo pranešimų rinkinius skelbia su CC-BY licencija, visi straipsniai yra laisvai prieinami. VGTU institucinė talpykla Dspace, kurioje skelbiami VGTU atvirosios prieigos leidiniai ir publikacijos, yra įtraukta į pažangiausių pasaulio atvirosios prieigos talpyklų registrą ROAR (angl. Registry of Open Access Repositories).
VGTU yra aktyvus atvirosios prieigos ambasadorius Lietuvoje. Universitete yra leidžiami penki atvirosios prieigos mokslo žurnalai, o nuo 2018 metų planuojama, jog atvirosios prieigos leidybos modelį perims visi 18 VGTU mokslo žurnalų. VGTU leidykla „Technika“ yra Atvirosios prieigos akademinių leidėjų asociacijos OASPA (Open Access Scholarly Publishing Association) narė, kuri kasmet Tarptautinėje atvirosios prieigos savaitės (angl. International Open Access Week) metu akademinei bendruomenei organizuoja aktualius renginius bei skatina atvirąjį mokslą.
VGTU, atsižvelgdamas į Nyderlandų pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai metu priimtą raginimą (Amsterdam Call for Action on Open Science), ir toliau aktyviai prisidės prie atvirosios prieigos progreso, skatins naują požiūrį į efektyvią bei atvirą mokslo duomenų panaudą ir informacijos mainus.